Powered by Smartsupp
Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost

PRAWIDŁOWE PRZYGOTOWANIE POWIERZCHNI PRZED KLEJENIEM. JAK EFEKTYWNIE STOSOWAĆ ŚRODKI DO ODTŁUSZCZANIA?

PRAWIDŁOWE PRZYGOTOWANIE POWIERZCHNI PRZED KLEJENIEM. JAK EFEKTYWNIE STOSOWAĆ ŚRODKI DO ODTŁUSZCZANIA?

Prawidłowe przygotowanie powierzchni przed klejeniem można podzielić na dwie główne metody: mechaniczna i chemiczna

Przygotowanie mechaniczne:

Mechaniczne przygotowanie powierzchni klejonych obejmuje różne zabiegi, takie jak szlifowanie czy piaskowanie. W zależności od rodzaju materiału i kolejnych działań należy zdecydować, czy takie przygotowanie jest konieczne oraz jak intensywnie powinno być wykonane.
Warto pamiętać, że np. w przypadku powierzchni malowanych klej będzie wiązał się jedynie z tą warstwą. Jeśli nie usuniemy farby, wytrzymałość połączenia będzie taka, jak wytrzymałość tej powłoki, zakładając oczywiście, że użyto odpowiedniego kleju. Przeszlifowanie powierzchni niemal zawsze zwiększa wytrzymałość połączenia, ponieważ zwiększa powierzchnię kontaktu kleju. Istnieje jednak wyjątek, szczególnie istotny w przypadku kompozytów.
Jeśli zbyt intensywne szlifowanie mogłoby osłabić strukturę klejonego elementu, np. w przypadku laminatu z włóknem szklanym, gdzie zbyt głębokie szlifowanie mogłoby odsłonić włókna i osłabić połączenie, należy tego unikać. W takich przypadkach, jeśli szlifowanie jest konieczne, powinno być wykonane delikatnie, aby tylko lekko zmatowić powierzchnię.

Przygotowanie chemiczne:

Chemiczne przygotowanie powierzchni jest zawsze zalecane przed klejeniem, lakierowaniem itp. Odtłuszczanie nie polega tylko na umyciu powierzchni, ale przede wszystkim na usunięciu wszelkich zanieczyszczeń tłuszczowych i innych substancji, które mogą utrudnić lub uniemożliwić skuteczne klejenie, pozostawiając powierzchnię czystą. Warto podkreślić, że produkty takie jak rozpuszczalniki, benzyny czy rozcieńczalniki, choć dobrze myją, nie są skutecznymi odtłuszczaczami. Zostawiają po sobie cienką warstwę, która utrudnia klejenie.

Jakie środki stosować do odtłuszczania?

Na rynku dostępne są różne chemiczne preparaty odtłuszczające, od silniejszych, jak kwasy, po łagodne lub na bazie alkoholu izopropylowego. W ofercie preparatów marki ELIT znajdziesz zarówno koncentraty środków odtłuszczających: ELIT 546, ELIT 545 STRONG, ELIT 545 ACID jak też preparat gotowy do użytku: ELIT 145. Te środki pozwalają na szybkie, tanie i nieinwazyjne odtłuszczenie powierzchni, co jest kluczowe dla prawidłowego przebiegu procesu.

Produkty, które polecamy do odtłuszczania są łatwe w użyciu, wydajne i przede wszystkim bardzo skuteczne. Ważne jest aby po przeprowadzeniu odtłuszczenia, dokładnie spłukać powierzchnię czystą wodą, a następnie osuszyć.
Preparaty ELIT nadają się do odtłuszczania takich powierzchni jak: metal, tworzywo sztuczne, szkło, kamień lub zabezpieczone drewno.

  • Odtłuszczanie tworzyw sztucznych:

Zamiast benzyny ekstrakcyjnej, zdecydowanie lepszym wyborem do tworzyw sztucznych będzie ELIT 145 lub ELIT 546. Jest łagodniejszy i nie uszkadza powierzchni, z wyjątkiem ciętego laserowo PMMA, gdzie zaleca się stosowanie specjalistycznych preparatów.

  • Odtłuszczanie szkła, kamienia

Do tych materiałów można używać ELIT 546, ELIT 545 STRONG, ELIT 545 ACID, ELIT 145.

  • Odtłuszczanie kompozytów - laminatów:

W przypadku kompozytów i laminatów najlepiej użyć delikatniejszych preparatów ELIT 145, ELIT 407 ECO

  • Odtłuszczacz do drewna:

Do drewna najlepszym środkiem do odtłuszczania będą delikatniejsze środki takie jak ELIT 145, ELIT 546, ELIT 407 ECO

  • Czym odtłuścić przed silikonowaniem płytek lub brodzika?

Do odtłuszczania przed silikonowaniem można użyć acetonu, choć preferowanym środkiem jest nadal izopropanol (IPA), zwłaszcza na powierzchniach malowanych proszkowo, jak ramy brodzika czy tworzywa. Warto pamiętać, że niektóre silikony słabo przylegają do farb proszkowych.

Czy warto odtłuszczać powierzchnie domowymi sposobami?

Jeśli nie mamy pod ręką profesjonalnych środków, można użyć spirytusu lub nawet wódki (oczywiście bez smakowych dodatków). Należy unikać acetonu kosmetycznego, ponieważ zawiera on dodatkowe substancje, które mogą pogorszyć proces klejenia.

Czy benzyna ekstrakcyjna odtłuszcza?

Niestety, benzyna ekstrakcyjna nie odtłuszcza powierzchni, a wręcz przeciwnie – po jej użyciu pozostaje warstwa, która pogarsza jakość przygotowania powierzchni do klejenia.

Czego unikać przy odtłuszczaniu?

Zdecydowanie unikajcie produktów takich jak rozpuszczalniki, benzyna ekstrakcyjna, zmywacze do paznokci czy denaturat. Wszystkie te środki nie są odtłuszczaczami i mogą negatywnie wpływać na jakość klejenia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl